Ani po tři čtvrtě roce nejsem schopná začít si psát jídelníček. Nějak na to nemáme doma buňky. Jak tedy vařím?
Protože si nosíme podíly z KPZ, často nemůžu dopředu odhadnout, co budeme mít k dispozici. Zeleninu dokupuji buď v blízkém zahradnictví, kde vám ji natrhají přímo ze zahrady, anebo v blízkém malém stánku, kde mají často i velice lokální zdroje z naší části Brna. Zásoby luštěnin a obilovin vždy dělám jednou za čas, takže je pak z čeho vybírat.
Můj nejoblíbenější pomocník při vaření je Google. České kuchyni moc neholduji, tu si dám s chutí jednou za čas, ale vařit denně s omáčkami se mi nějak nechce, ani to pořádně neumím. Navíc masu taky přes týden moc nedáme a tak je pro mě experimentování s novými recepty i zajímavou školou poznávání. Takže kouknu do ledničky, zjistím, co bychom měli sníst, a hledám nějaký šikovný recept ze surovin, co máme doma, většinou frází “zelenina luštěnina/obilovina/další zelenina recept”.
Předevčírem jsem třeba pořídila lilek druhé jakosti, protože už jsme ho dlouho neměli, a měla jsem chuť zkombinovat ho s nějakou luštěninou, které v tomto období roku vždy konzumujeme více než za tepla. Zaujaly mě cizrnové karbanátky s lilkem od Alberta. Když pominu pár druhů koření, které jsme koupili ještě v pytlíčcích, je to v mé úpravě bezodpadový recept – cizrnu jsem si uvařila předem, plechovky s ní nekupujeme, vynechala jsem pšeničné medové pukance, chilli papričku a piniové oříšky (které jsem zatím bez obalu snad nikde neviděla). A při servírování jsem dokonce využila salátu z naší minizahrádky 🙂
Jak vaříte doma vy?