Přechod z běžného šamponu na zero waste alternativu je pro mě asi nejtěžším bodem celé přeměny v naší domácnosti. Mám vlasy barvené, po ničení svých vlasů doma chodím už několikátý rok ke kadeřníkovi a od posledního setkání se snaží používat přírodnější barvu, nicméně péče o barvené vlasy bude vždy jiná než o vlasy čistě přírodní. No poo metoda (mytí vlasů bez šamponu) pro mě tedy úplně nepřipadá v úvahu.
Pokud se zeptáte někoho, kdo zkoušel alternativní metody mytí vlasů, ať už přímo no poo nebo tuhé šampony, jaký byl přechod, dost pravděpodobně vám odpoví, že těžký. Vlasy si po letech nanášené chemie musí odvyknout a proces detoxikace bývá často dost nevzhledný. Naštěstí se nemusíte bát, přejde to. Čas, za který si vlasy zvyknou, je různý, u někoho to může být v řádu dnů a týdnů, u někoho jiného spíš měsíců, výsledek se ale téměř jistě dostaví.
U mě se na začátku vlasy více mastily, prvních pár dnů jsem se je snažila mýt i každý den, protože mi ten pocit byl dost nepříjemný. Obvykle mám vlasy spíše sušší, vždy se mi hodně lámaly, takže pocit mastných vlasů byl pro mě něco nového. Mým vlasům trvalo cca tři měsíce, než si na nový způsob mytí zvykly. Od té doby si myji vlasy stejnou frekvencí jako kdysi, tedy jeden až dvakrát týdně.
Mytí vlasů žitnou moukou
Tenhle způsob mytí jsem používala spíš jako doplňkovou metodu – mé vlasy neskutečně vysušoval. Pro navoskované vlasy po použití tuhého šamponu to ale bylo celkem žádoucí, takže jsem při přechodu z konvenčních šamponů ze začátku mouku střídala s tuhým šamponem, abych mohla mezi lidi. Nicméně je třeba brát v potaz, že jsem mouku zkoušela hned ze začátku mé konverze od tradičních šamponů, vlasy tedy ještě nebyly na přírodnější cestu zvyklé, a že mám vlasy barvené, takže reakce může být jiná než u vlasů přírodních.
Vlasy se myjí kašičkou z žitné mouky a vody. Poměr jsem dělávala od oka, aby byla kaše lehce nanesitelná na vlasy. Na rozdíl od klasických pěnících šamponů je nanášení trochu problematičtější, takže je třeba si dát pozor, abyste si mouku rozprostřeli opravdu všude. Po působení se důkladně smyje vodou – schválně vypichuji slovíčko důkladně, protože dostat všechnu tu kaši z mouky není taková brnkačka jako šampon.
Výhodou tohoto způsobu mytí je lokálnost produkce, prakticky nulový odpad, pokud berete žitnou mouku ze mlýna či si melete žito sami, naprosto přírodní způsob mytí a nízká cena.
Mytí vlasů tuhými šampony
Tuhé šampony můžeme rozdělit na šampony tvořené na mýdlové bázi a šampuky, jejichž základem jsou povrchově aktivní látky (tenzidy). Tuhé mýdlové šampony mohou vyžadovat kvůli své zásaditosti kyselý oplach, po vymytí z vlasů se vlasy myjí vodou s citrónovou šťávou, s jablečným octem či odvarem z bylin. Šampuky naproti tomu vytváří bohatou pěnu podobně jako klasické šampony a přechod na ně bývá jednodušší.
Lush
Britská firma Lush vyrábí vegetariánské kosmetické produkty s maximální podporou bezobalového prodeje. Tuhé produkty jsou prodávány úplně bez obalu, ve voskovaném papíře či celulóze, tekuté produkty jsou baleny do 100% recyklovaného plastu a tyto obaly jsou firmou přijímány zpět k recyklaci. Firma sídlí v Praze, ale ekologicky zasílá po České republice i na Slovensko.
Tuhý šampuk CopperHead byl prvním tuhým šamponem, který jsem kdy použila, a to ještě v době, kdy jsem o zero waste neměla žádné mínění. Tenkrát mě nadchla možnost kupovat šampon bez obalu a s nadšením jsem ho zkoušela. Bohužel mé nadšení vystřídalo zklamání.
55 g šampuk stojí 265 Kč, což je dle mého názoru asi nejdražší šampon ze všech tuhých alternativ. Účinnost mytí ani délku používání si už bohužel nevzpomenu, ale vzpomínám si na velmi silnou vůni, která mi vadila a nejen kvůli které jsem se rozhodla další šampony znovu nekupovat. Po otevření koupelnové skřínky se šamponem se vůně rozléhala celou koupelnou ještě dlouho, nedokážu si představit nechat šampuk volně na vaně. Při nanášení se mi v ruce hodně rozpadal, takže jsem měla pocit, že spotřebovávám více, než musím.
V neprospěch tohoto šamponu hovoří použití SLS, které může dráždit kůži, oči i plíce. Pro lidi například s atopickým ekzémem je produkt s SLS vyloženě nevhodný. O složení produktů Lush se vedou sporné diskuse.
Mi tato volba nesedla, je ale spoustu lidí, které si tyto šampony velice chválí. Celkově je mi sympatický přístup firmy k řešení obalových materiálů a proto považuji za důležité ji zde zmínit.
Složení: Sodium Lauryl Sulfate, agar, Voda (aqua), Lawsonia Inermis Extract (červená hena), Theobroma Cacao Seed Butter (kakaové máslo), Arabica Seed Extract (mletá káva), Vetiverová silice, Vanilla Planifolia Fruit Extract (fair trade vanilka absolue), Coriandrum Sativum Seed Oil (koriandrová silice), Rosmarinus Officinalis Leaf Powder (prášek z rozmarýnu), Citrus Limon Juice, (čerstvá bio citronová šťáva), Caffeine (kofeinový prášek), Coumarin, Limonene, Linalool
Naturinka
Brněnská firma Naturinka vyrábí tuhá mýdla a šampony lisované za studena, bez použití chemických konzervantů. Bez obalů je prodává například brněnská Brána ke zdraví na Orlí nebo pražský Kosí zob, nicméně jejich obaly jsou vratné a můžete je donést na sběrná místa po celé České republice.
Je nutné říct, že Naturinkou jsem začínala, vlasy tedy ještě nebyly zvyklé na mytí nechemickou cestou a je možné, že to mělo vliv na užívání, nicméně když jsem si četla dojmy i jiných žen, nebyla jsem sama se svými pocity. Jelikož se jedná o tuhý šampon na mýdlové bázi, vyžaduje octový oplach. Bohužel ani s oplachem, ani bez, nebyly mé vlasy takové, jaké bych si je představovala. Byly na omak mastné, jakoby povoskované.
Malá verze šamponu (45 g za cca 55 Kč) mi vydržela zhruba 3 měsíce. Po třech měsících mytí vlasů s tímto šamponem už vlasy byly trochu lepší, ale stále to nebylo ono. Ta tuhost vlasů mi dost nevyhovovala. Se zkušeností s dalšími šampony jsem dospěla k závěru, že šampony na mýdlové bázi prostě nejsou pro mě, některým ženám ale plně vyhovují.
Složení: olivový, kokosový a ricinový olej, bambucké máslo, 100% výluh a esenciální olej z Heřmánku modrého, extrakt z grepových jader, hydroxid sodný
Lili-En Natural Cosmetics
Šampuky vyrábí nadšenkyně do domácí kosmetiky, je tedy české domácí výroby. Objednávala jsem po internetu s více lidmi, mýdla jsou balená do papírového sáčku.
Za mě zatím nejlepší zkušenost s tuhým šamponem, asi právě proto, že není na mýdlové bázi. Po umytí vlasy sice nejsou stejné jako po umytí v klasickém šamponu, ale velice se tomu blíží a není třeba octový oplach, což mi velmi šetří práci. Vlasy jsou na omak krásně hebké, po úpravě vypadají fakt dobře.
Malá verze šamponu (cca 50 g za 130 Kč) mi vydržela necelé 3 měsíce.
Složení: bambucké máslo, kokosový olej, ricinový olej, ostropestřecový olej, sodium cocoyl isethionate, marocký jíl, 100% prášek z červené řepy, mandarinková přírodní silice, tekuté hedvábí, inulin, Aloe extrakt, panthenol, Leucidal – přírodní konzervant, vitamin E, destilovaná voda
Š.IVA
Mýdlárna Š.IVA vyrábí mýdla ve Slatiňanech ručně metodou za studena, mýdla jsou balena do papíru nebo papírové krabičky. Prodejny s mýdly od této firmy naleznete po celé ČR.
Od mýdlárny jsem vyzkoušela hned dva šampony – květinový šampon s hennou a hedvábný šampon s levandulí. Šampony se na mých vlasech chovaly velice podobně jako šampony od Naturinky – vlasy byly tvrdé, nepoddajné, povoskované, nepomohl ani octový oplach. Vlasy jsem měla potřebu po pár dnech mýt znovu, protože byly mastnější, ale umytí mi vůbec nepomáhalo.
Bohužel jsou to další zástupci z řady mýdlových šamponů, které se zřejmě pro můj typ vlasů nehodí. Mýdla mají ale velmi příjemnou vůni i konzistenci.
Složení: kokosový olej, voda, olivový olej, hydroxid sodný, bambucké máslo karité, ricinový olej, jojobový olej bio, mandlový olej lsz, esenciální oleje levandule, citron, hedvábí Tussah
Ponio
Ponio je slovenská značka ručně vyráběné přírodní kosmetiky. Vyrábějí šampuky, tedy šampony bez vody, s glycerinem rostlinného původu, jedná se tedy o veganské produkty. Ponio šampuky nakoupíte bez obalu v pražském Nebalenu, v Zelené hlavě v Olomouci nebo v obchodě BEZ v Písku.
Šampuky této značky se mi ještě do ruky nedostaly, ale vzhledem k tomu, jakou na ně slyším chválu, se těším, až je vyzkouším. Cena se pohybuje okolo 110 Kč za 30 g.
Složení: Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Urtica Diotica Extract, Citrus Limon, Cocos Nucifera Oil, Glycerine, Aqua, Panthenol, Spirulina Platensis Powder, Citrus Grandis Peel Oil, Cananga Odorata Flower Oil, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil, Eugenia Caryophyllus Leaf Oil, Styrax Benzoin Gum, Limonene*, Linalool*, Eugenol*, Benzyl Benzoate*, Citral*, Benzyl Alcohol*, Iso-Eugenol*, Benzyl Salicylate*, Farnesol*, Geraniol*, CI 77288
Navia
Navia je slovenská značka, která vyrábí přírodní kosmetiku. Z šamponů mají v nabídce šampuky, které jsou baleny do papírové krabičky z certifikovaného potravinového papíru. V České republice je dostupný pouze v e-shopech.
Stejně jako s Ponio šampuky s nimi nemám osobní zkušenost. Cena se pohybuje okolo 120 Kč za 25 g.
Složení: Sodium Cocoyl Isethionate, Chamaemelum Nobilis Distillate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Butyrospermum Parkii Butter, Panthenol, Aqua-Glycerin-Hydrolyzed Silk, Glycerin, Hydrolyzed Rice Protein, Juglans Regia Seed Coat Powder, Santalum Spicatum Oil, Aniba Rosaeodora Oil, Cedrus Atlantica Bark Oil, *Linalool
Stáčené přírodní šampony
Na vybraných místech republiky můžete sehnat kromě tuhých šamponů i mýdla tekutá, ve stáčené formě. V současné době si lze natočit šampon do vlastních nádob v brněnské Bráně ke zdraví, olomoucké Zelené hlavě nebo pražském Nebalenu. Pokud netrváte na čistě přírodní značce, můžete se zkusit poptat v blízkém kadeřnictví. Oproti tuhým šamponům se k tekutým musí přidávat konzervanty, jelikož obsahují vodu, proto je třeba důsledněji si hlídat složení.
Caltha
Další z řady českých přírodních značek, tentokrát z Olomouce. Caltha vyrábí šampony jak tuhé, tak tekuté. Ty tekuté si můžete natočit do vlastních zásob ve výše zmíněných prodejnách.
Na první pohled standardní tekutý šampon s pro mě docela výraznou vůní hřebíčku. Nanášení na vlasy je příjemné a dá se srovnat s klasickým konvenčním šamponem, podobně i pění, alespoň tedy ze začátku. Vlasy po umytí jsou příjemné, hladké, s jemnou vůní. Nevýhodu ale vidím v častější nutnosti umývat. s tuhými šampony jsem si dle mého názoru vystačila déle.
Nevím, kolik přesně to bylo ml, nicméně toto malé množství jsem pořídila za 35 Kč, mám za sebou už alespoň šest umytí a ještě ho stále dost zbývá.
Složení: Aqua, Cocomidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Isethionate, Yucca Powder, Glycerine, Panthenol, Hydrolysed Wheat Protein, Glycerine, Xanthan Gum, Cinnamomum Zeylanicum Oil, Eugenia Caryophyllus Oil, Cedrus Deodora Wood Oil, Citric Acid, Sodium Benzoate,*Cinnamal, *Benzyl Benzoate, *Eugenol, *Linalool (*součást silic)
Jak „umýt“ vlasy nasucho?
Pokud potřebujete rychle vyřešit mastné vlasy a nemáte čas s mytím a sušením, je nejjednodušším řešením tzv. suchý šampon. Ten vám sice neumyje vlasy jako šampon klasický, ale prodlouží vám dobu mezi jednotlivými mytími. Já osobně jsem se se suchým šamponem setkala, když jsem jezdila na vodu, a říkala jsem si, jaká je to praktická vychytávka. Suchý šampon se také dobře hodí k no poo metodě (mytí vlasů bez šamponu), resp. k jejím začátkům, kdy si vlasy na absenci šamponu teprve zvykají a často se mastí.
Základními surovinami pro výrobu suchého šamponu by měly být složky, které jsou schopné absorvovat přebytečný kožní maz z vlasů a vlasové pokožky. Takovými složkami může být například dětský pudr, jedlá soda či kukuřičný škrob. U jedlé sody je třeba si ale dávat pozor v případě, že máte citlivější pokožku, může způsobovat silné podráždění a neměla by se používat častěji než třikrát do měsíce. Pokud máte vlasy spíše tmavší, je vhodné šampon dotónovat. Barevného pigmentu docílíte přidáním mleté skořice, kakaa nebo červeného marockého jílu. Vůni do vlasů snadno doplní pár kapek esenciálního oleje v šamponu. Ideální je levandulový.
Suchý šampon je ideální skladovat v cukřence, jeho aplikace je pak velice snadná. Přiznám se ale bez okolků, že osobní zkušenost nemám, nějak mě tato forma mytí vlasů neláká, i když věřím, že své příznivce má.
Ahojky, já jsem zkoušela no poo metodu, a nevím, jestli něco dělám blbě, ale po mytí žitnou moukou mám nic moc vlasy. Hlavně mě teda hodně svědí pokožka hlavy a mám na ní stroupky. Takže po dvou tejdnech jsem si objednala Reethu a Caltha tuhý šampon a ten je naprosto příšernej. Vlasy jako navoskovaný a nejdou zaboha umejt. Ještě zkusím ten oplach z octa, jestli to nepomůže. Mám ještě objednaný šampuk Navia a Ponio, tak uvidíme. Jinak Lush jsem měla New a super, ale není přírodní, že jo.
Ahoj Eliško,
já měla po žitné mouce vlasy hodně vysušené. Buď zkusit ten kyselý oplach octem anebo zvolit nějakou jinou metodu, myslím, že no poo opravdu není pro každého (a minimálně ne pro barvené vlasy). Od Calthy jsem zkoušela jen tekutý šampon a ten není špatný, ale nejlepší zkušenost mám s šampuky (nezaměňovat s tuhými šampony na bázi mýdla, ty fakt sedí málo lidem). Ponio jsem si koupila před pár dny a čekám, až mi dojde ten stávající, abych ho vyzkoušela, ale slyším na ně samou chválu, Navia bude asi podobná (taky je slovenská, že jo). Lush má sice dobrou bezodpadovou politiku, ale složení tak super bohužel není, což mu dost ubírá body 🙁
Ahoj, ja som zacala pouzivat sampuch od Ponio a mozem povedat ze mam vlasy uplne rovnako dobre ako pri beznom sampone, pouzivala som ale teraz nejaky cas taky prirodnejsi ako https://herbadrug.sk/produkt/dm-tmavy-sampon/ lebo shauma a pod. mi prestala vyhovovat. Nanasa sa dobre, peni pekne, len si musim dat pozor aby som ho dala vsade, lebo prvy krat sa mi stalo ze som mala kusok hlavy mastny 😀 okrem toho ze je to slovensky vyrobca, je aj baleny v papieri a skladny na cesty, takze za mna urcite odporucam 🙂 mam ten s cajovnikom proti lupinam, ale urcite skusim aj ine ked ho vypouzivam, pisu ze je 30g na 15 umyti tak uvidim
Ahoj Sáro,
šampuk od Ponio mám teď taky a jsem stejně spokojená jako Ty. Už jsem si s ním myla hlavu více než 15x 🙂 Držím palce, ať dobře slouží i nadále.
Ahoj, chtěla bych se zeptat, kde jsi objednala ty šampóny Lili-En Natural Cosmetics, hledala jsem to na jejich stránkách, ale není tam ani nákupní košík.
Ahoj Markét,
přiznám se, že od Lili-En jsem nenakupovala já, ale kamarádka. Zkusila bych ji kontaktovat přes Facebook anebo na uvedeném e-mailu: lili.en.natural.cosmetics@gmail.com.
Krásný den! 🙂
Skvělý článek, děkuji. Díky němu jsem si udělala v zero waste možnostech mytí vlasů jasno. A jdu hned zkusit nějaký ten šampuk 🙂
Ahoj, na přírodní šampóny terpve přecházím…Abycho se přiznal na jednu stranu mě to baví, na druhou jsem z toho trochu nešťastná 🙂 Důležité je asi vydržet! Zkusila jsem hned na začátek Lili-en a zatím si moc nerozumíme (vlasy jsou hrozně tvrdé, při vysoušení to dělá velký problém i s kyselým oplachem). Teď zkouším tekutou Clathu a je to mnohem lepší. Měla bych na tebe dotaz, jelikož máš vlasy barvené…Chodíš ke klasickému kadeřníkovi nebo do nějakého přírodního kadeřnictví? Barvy na vlasy se vzdát nehodlám, ale teď hodně spekuluji nad tím, jaký má smysl umývat vlasy přírodními šampóny, když jednou za měsíc mi tam zase namydlí ty silikony. 🙂
Ahoj Terezo, přechod z klasického šamponu na přírodní vždy nějakou dobu trvá, vydrž 🙂 U barvených vlasů je to obzvlášť náročné, najít vhodnou alternativu. Já se před pár měsíci barvit přestala a ráda bych zkusila hennu, do té doby jsem chodila do klasického kadeřnictví (jednou za 2 měsíce) a ke konci si nosila svůj šampuk a odmítala veškerou nabízenou chemickou péči 🙂
Asi hloupá otázka, ale jak šampuky a tuhá mýdla skladujete v koupelně? Když jsem řekla přítelovi, že bychom se mohli mýt tuhým mýdlem, tak to zamítl a je pravda, že argumentovat jsem nemohla. Tekutá varianta je prostě pohodlnější. Ale ekologické nebalené varianty jsou poněkud dražší nez klasické komerční. Tuhý šampon mám ve starém bytě, kde jsme meli pouze vanu a vedle pracku na odkládání. Svůj šampuk jsem odkládala tam, koupila jsem v Tigeru takovou mističku přesně na nej. Ale u přítele ve sprchovéˇ kourě prostě nevím, jak to vyřešit. Tuhé mýdlo mě napadlo dát do takovété síťky, je pravda že se tím i spotřebuje do úplného konce. Zajímalo by mě, jestli by to samé šlo se šampukem. Možná vlastně proč ne. Našla jsem i nebalené pánské tuhé mýdlo, tak třeba ho časem přesvedcim. U tuhých mýdel mě opravdu láká ta cena a to by mohl být dobrý argument ?
Můj muž tuhá mýdla taky odmítá, tak ho nenutím. Máme v rožku takovou skřínku, ve které mám dřevěné mýdlenky a na nich mýdlo a šampuk na vlasy. Mýdlenka se dá umístit i na vanu, ve sprchovém koutě typicky bývá zas taková ta “vanička”, kam se dají mýdla odkládat, tak můžete lahvičky od přítele šoupnout na zem a do přihrádky tuhé mýdlo 🙂 Síťka vůbec není špatný nápad, někteří lidé to tak používají, šampuku by to určitě nevadilo 🙂
Ahoj, koupila jsem si tuhý šampon od Calthy a musím říct že bez octového oplachu to vážně nejde. Jenže se pak vlasy mastí trochu rychleji. Pořídila jsem si ořech, neboť mám ve vlasech lupénku, to bych zase pochválila, protože mě hlava svědí méně. Chtěla jsem vám ještě doporučit na vlasy černé africké mýdlo. Měla jsem ho před tímto tuhým šamponem a byla jsem spokojená, protože se vlasy nemusely oplachovat octem. Myla jsem je jednou za tři dny, když už mě začala svědit hlava. Měla jsem od značky Akamuti, úplně bez parfému, ale vážně moc dobře nevonělo. Nyní jsem koupila od Dudu Osun, ještě nemám vyzkoušené, vždycky to strašně dlouho trvá, než se jedno celé mýdlo vypotřebuje… ale už teď je mi jasné, že tahle vůně mi vadit nebude, spíš naopak… Jako bonus se toto mýdlo používá i na problematickou pleť (i ekzémy i lupénka), takže jsem to vždycky brala od hlavy po dekolt ?. Baleno je v papírové krabičce.
Ahojte. Taky už su na tuhých mýdlových šamponech asi třičtvrtě roku, ale teď v poslední době jsem vlasy začala mět umytí jak potahlé voskem. A asi 3x jsem použila octový oplach a začaly mi potom z hlavy z pokožky padat normálně kusy kůže, stalo se vám to taky? Nikdy jsem lupy ani nic podobného neměla. Oplach sem po 3 použití zahodila a pořád se toho nejde zbavit. Ode dneška přecházím na šampuk od libebitu, tak snad se to spraví všechno do původního stavu. Plus mám za dobu stresu a používání chemie asi třetinu vlasů.
Dobrý den, ne ne, žádné padání kůže ne. Ale preferuji šampuk, tuhé šampony mi nesedí.