Mám za sebou 31 dní, kdy jsem se snažila redukovat odpad v naší domácnosti. Ačkoli to na první pohled vypadá, že se příliš nezměnilo, vlastně se toho změnilo docela dost. Za největší úspěch považuji to, že o našem odpadu začal manžel už aspoň uvažovat. 🙂
Nákupy
V prvé řadě jsem změnila své nakupovací zvyky. Při redukci odpadu je třeba při nákupu uvažovat dopředu, rozmyslet si, co vlastně chceme koupit, abychom si na to připravili obaly už doma. To je jeden z našich kámenů úrazu. Už několik měsíců si malujeme, jak si budeme psát týdenní jídelníček, ale stále jsme nenašli volný večer, kdy by se nám nad ním chtělo přemýšlet.
Obhlédla jsem potraviny v blízkém okolí, abych zjistila bezobalové možnosti. Kousek od domova mám možnost koupit bez obalu máslo a kávu. O trochu dál je pak obchod se sypanými potravinami, jako jsou některé luštěniny, rýže, ořechy a ovesné vločky. Muž má po cestě do a z práce mlékomat, odkud čepujeme čerstvé mléko. Ovoce a zeleninu lze nakoupit bez sáčků kdekoliv, ale já raději volím možnost nakupování pomocí bedýnek.
Některé potraviny se bez obalu nakupují těžko, a tak jsem si sušenky a slané krekry upekla sama. Pečivo už peču doma přes rok, tam se nic nezměnilo.
Zvyky v domácnosti
Další oblastí, která prošla lehkou změnou, byla domácnost jako taková. K radosti mého muže jsem vyházela některé zbytečenosti, které nám v bytě překážely – předala jsem dalším majitelům nepoužívané předměty z kuchyně a koupelny, nenošené oblečení jsem buď prodala, nebo darovala k dalšímu používání.
K domácnosti bez odpadu bylo třeba ale pár investic. Pořídila jsem si bambusový kartáček a menstruační kalíšek. Na mytí vlasů jsem pořídila tuhý šampon. S tím jsem bohužel zatím nebyla příliš spokojená, proto zatím doplňuji mytí vlasů žitnou moukou. Sprchový gel a deodorant jsem koupila od kamarádky, kterou výroba domácí kosmetiky baví, a které můžu obaly při další objednávce zase vrátit.
Naše kočičky se do redukce odpadu zapojily nepřímo také. Jejich výtvory z kočičích záchodů míří do záchodu našeho. Na záchodě ale šetříme vodou, a tak se snažíme splachovat méně.
Největší proměnou prošla ale naše odpadková sféra. Koš na směsný odpad jsme odsunuli a namísto něj dali koš na bioodpad. Tento koš už nechodíme vysypávat do popelnice, ale do našeho nového kompostéru. Přibyla nádobka na vybité baterky (abych je neustále nemusela po bytě nahánět) a nádoba na kovy (železo a hliník). Třídený odpad jako je papír, plast a sklo už u nás funguje dávno, takže zůstal při starém. Do budoucna bych chtěla koš na směsný odpad zredukovat na minimum.
Úspěchy prvního měsíce
- Nechodit s košem každý týden, ale jen 2x za měsíc (a to bylo kvůli přebírání starých věcí a návštěvě na jednorázových plenkách).
- Nevynášet obden kočičí záchod.
- Nakupovat 95 % potravin bez obalu nebo v papíru či skle.
- Plánovat nákupy alespoň den dopředu a nekupovat tak hromadu zbytečností.
- Plánovat alespoň rámcově jídelníček, a tedy zbytečně nevyhazovat prošlé potraviny.
- Snížit spotřebu sladkostí v naší domácnosti.
- Ušetřit nějaké peníze za potraviny. 🙂
- Zminimalizovat už tak minimální kosmetiku na varianty s vratným či žádným obalem.
- Udělat party pro více lidí s minimem odpadu (jo, fakt to jde!).
- Vyvinout prvotní verzi Reduca.cz.
Plány na další měsíc
- Vynést koš maximálně 1x za měsíc.
- Vyřešit toaletní papír (nekupovat 8 zabalených rolí).
- Najít dodavatele čokolády za rozumnou cenu bez obalu. 🙂
- Najít dodavatele masa pro naše kočky.
- Najít funkční šampon na své vlasy. 🙂
- Aspoň jeden týden zkusit fungovat s jídelníčkem.
- Pokračovat ve vývoji Reduca.cz.
kočičí výkaly by se neměly vyhazovat do záchodu kvůli nemocem, které přenášejí!
Dobrý den,
jaké nemoci máte konkrétně na mysli?
Martina