Znovu vidím, kolik odpadu je z jednorázových plen a potvrzuji si, že mé rozhodnutí používat pleny látkové v kombinaci s bezplenkovou komunikační metodou bylo správné…
Tak pro příklad:
Mému synovi je 21 měsíců. Poslední měsíc už si hlásí čůrání sám, kakání chytáme s 95% úspěšností už 8 měsíců. (Látkové) pleny používáme už jen na noc nebo jako pojistku pro cestování, a teď už syn zvládá být v suchu často i přes noc, pleny peru tedy 1-2x týdně, a to často s naším světlým spodním prádlem.
Náš odpad za jeho život? Dva balíky jednorázových plenek na úplném začátku a 2 balíky v průběhu (na dovolené a na noc, když měl opruzený zadek, pod nátlakem manžela , celkem max. 150 plen (přesně už nevím, ale uf, i tak mě to číslo děsí…).
Prali jsme zpočátku obden na 60, jednou za čas na 90, posledního půl roku už spíš dvakrát až jednou týdně a na praní plen jsme používali snad šetrný mýdlový sliz.
Jinému klukovi je 21 měsíců. Vylučuje plně do plenek. Každý den tak spotřebuje minimálně 5 plenek. Když byl miminko, jeho spotřeba mohla být i 8 až 10 plenek.
Jeho odpad za jeho život? Zatím je to zhruba 3600 plen.
Ano, používat jednorázovky je pohodlné. Sama vím, jak mě to na dovolené hnalo k pohodlnosti a spořivosti – ta plenka toho hodně nasaje, nemusím ho ještě přebalovat…
Jenže používat látkovky je ve finále ještě pohodlnější Nejen, že člověk šetří dětskou pokožku a naši planetu, ale šetří taky peníze. A čas – koho by bavilo číhat na akce na pleny? Dítěti je v mokrém většinou nepohodlně, tedy se dřív učí hygienickým návykům a většinou se dřív naučí na záchod (a tím znovu šetříme plenky). V kombinaci s BKM mi to přijde geniální, protože si dítě vylučování uvědomuje vlastně od začátku. A navíc se obejdeme bez utírání pokakaného zadku
Takže namísto více jak 2 let s jednorázovými plenami máme ve 21 měsících téměř po plenách. Tady si můžete počíst víc.
Za mě jsme se rozhodli správně a u druhého dítěte najedeme na látkovky hned od začátku